E - program

Online schůzky pro starší


I když se při současné situaci nemůžeme scházet a nemohou se konat naše schůzky, oddílovky ani dokonce výpravy, rádi bychom i tak chtěli najít způsob jak dále pokračovat v naší činnosti a nabídnout vám možnost se někdy společně alespoň virtuálně setkávat.

Schůzky budou probíhat za pomoci stránky Google meet na odkazu:

Oddílové výzvy

Fantazii se meze nekladou a tak se můžete těšit na různorodé aktivity, které můžou prověřit mnoho vašich stránek. Za každý týden by měla vždy přibít jedna výzva (přibližně v pátek) a bude jen na vás zda se jí zúčastníte či ne.

Výzva č. 2

Ahoj!

V této výzvě se dále seznámíte se skautskou hymnou, skautským pozdravem a krojem.

Skautské hymna vznikla už v roce 1912 a skauti jí zpívají na nástupech nebo jiných oficiálních událostech.

Poslechnout si ji můžete zde:

https://youtu.be/oAhl71cxXyM


Dále si povíme něco málo o skautském pozdravu.

Skauti mají vlastní pozdrav. Podávají si levou ruku. Nespletli se. Levou proto, že je blíže srdci.

A při stisku do sebe zaklesnou malíčky. Když si ruku při podání prohlédneš, má tvar druhého skautského pozdravu. Pravá ruka je při něm obrácená dlaní vpřed a zdvižena k rameni. Palec přitom překrývá malíček a symbolizuje rytířskou zásadu, že silnější chrání slabšího. Vztyčený ukazovák, prostředníček a prsteníček vyjadřují tři body skautského slibu.


A nakonec se podíváme na skautský kroj.

Podle kroje poznáš skauta, člena svého oddílu i svého střediska. Kroj používáme při slavnostních příležitostech, jako jsou táborové nástupy a pasování. Taktéž se nám hodí při účasti na skautských závodech a podobných akcích, protože se díky němu lépe rozeznáme.

Jelikož se jedná o takto speciální oblečení, je potřeba se k němu i tak náležitě chovat.

Pokud se chcete o kroji a nášivkách dozvědět víc tak se podívejte na tuto stránku:

http://www.pav.hiawatha.cz/kroj.php


To je ode mě pro tento týden vše, doufám že jste se dozvěděli něco nového a že se vám všechny nemoci vyhýbají obloukem. :)

Vojta

Výzva č. 1

Pohled do historie skautingu

Ahoj oddíle!

Vím, že momentálně nemůžete ani na schůzky, ani na výpravy, a tak jsem se rozhodl vám toto období trochu zpestřit takovou velmi jednoduchou výzvou z oblasti skautské historie

A jak to tedy bude vypadat?

Aby nikdo nemusel číst stránky nebo snad knížky o tomto tématu (i když jsou zajímavé a mohu je doporučit), přichystal jsem si pro vás pár videí, které vám mohou trochu historie odkrýt :).

1. https://m.youtube.com/…8VY

2. https://m.youtube.com/…_Zo

A pokud si najdete více času a nevíte co si třeba pustit večer s rodiči, tak doporučuji tento dokument o skautingu během totality

Skauti bez lilie:

https://m.youtube.com/…Gd4

Komu by se ale přece jenom chtělo číst, tady máte kraťoučký přehled vytvořen přímo skautskou organizací

https://www.skaut.cz/…ie/


Pokud jste shlédli videa tak už jste určitě unavení, proto bych vám chtěl doporučit, aby jste vyrazili (třeba s rodiči) do lesa. Ať už na kole nebo pěšky a užili si podzim dokud to jde.

Příjemně strávený čas u plnění výzvy vám přeje

Matysaj